Üniversiteler 2. Dönem Açılır Mı?

Üniversiteler 2. dönem açılır mı sorusu üniversite öğrencileri için büyük bir merak konusu. Dört gözle YÖK’ten açıklama bekleyen öğrenciler istedikleri net cevabı alamıyorlardı. Üniversite öğrencilerinin genellikle farklı şehirlerde okumaları onların kalacak yer sözleşmelerinin devam etmesine neden oldu. Pandeminin en çok vurduklarından biri olan eğitimin durmasıyla hem öğrenciler hem de esnaf zor durumda kaldı. Okula dönmek isteyen üniversite öğrencileri YÖK’ten gelecek bir açıklamayı bekliyor.

Pandemi Sürecinde Üniversiteler

Ülkemizde de korona virüsün görülmesiyle birçok yer işleyişine ara verdi. Sosyal yaşamdan eğitime, ekonomiden eğlence sektörüne birçok alanı olumsuz yönde etkileyen korona virüsün eğitimde uzun vadede ciddi etkilerinin olacağı söyleniyor.

Özellikle uygulamalı eğitim alan üniversite öğrencilerinin 1 yılının uzaktan eğitim ile geçmiş olması, eğitimcileri endişelendiriyor. İleriki zamanlarda bu öğrencilerin daha az bilgiyle ve pratik yapmadan iş hayatına atılmaları ciddi sorunları da beraberinde getiriyor. Eğitimciler üniversitelerin açılması gerektiği yönünde açıklamalar yapsa da Sağlık Bakanlığı bunun için henüz erken olduğunu dile getiriyor.

Sağlık Bakanlığı’ndan Açıklama

Üniversiteler 2. dönem açılır mı sorusuna cevap bekleyen öğrenciler Sağlık Bakanlığı’ndan da YÖK’e bir öneri getirilmesini bekliyorlar. Sağlık Bakanlığı bilim kurulu toplantısında bu konuyu da masaya yatırmış ve henüz bunun için erken olduğuna karar vermiştir. Daha sonraki yapılan açıklamalarda il bazında düşünüleceğini ve illerdeki korona virüs vaka sayılarına göre okulların yavaş yavaş açılacağını dile getirilmişti. Ancak son aylarda mutasyonlu virüsün ülkemize gelmesiyle vaka sayıları tekrardan artışa geçmiş ve bu konu da rafa kaldırılmıştı.

Sağlık Bakanlığı son açıklamalarında hibrit eğitime geçilebileceğini söyledi. YÖK de buna göre üniversitelere bir yazı göndererek inisiyatifin onlarda olduğunu ancak Spor Bilimleri, Sağlık Bilimleri gibi uygulamalı eğitim veren bölümlerde hibrit eğitime geçilmesi, teorik derslerin uzaktan devam ederken uygulamalı verilen derslerin yüz yüze verilmesi gerektiğini belirtti. Ancak yine de buna üniversiteler kendileri karar verebilecek.

Üniversitelerde Bahar Dönemi

Üniversiteler 2. dönem açılır mı diye merak duyan öğrenciler YÖK’ün hibrit eğitim açıklamasına sevinse de bunun yine de üniversitelerin inisiyatifine kaldığı söylenince hayal kırıklığına uğradılar. Çünkü çoğu üniversite yüz yüze eğitime geçme taraftarı değil. Üniversitelerin açılması durumunda şehirlerarası akışın artması sonucunda vaka sayılarının tırmanışa geçeceğini söyleyen Bilim Kurulu üyeleri üniversitelerin tamamen yüz yüze eğitime geçebilmesi için önümüzdeki güz dönemini işaret etti. Ancak bazılarına göre bu hastalık 2 yıl daha bizimle.

Uzaktan eğitimin hem öğretmenleri hem de öğrencileri çok yorması sebebiyle YÖK yeni açıklamalar da yaptı. Artık uzaktan derslerde devam zorunluluğu aranmayacağını ve vize ve final notları için ödevler veya projeler verilebileceğini söyledi. Geçtiğimiz sene uzaktan eğitimde kopyanın önüne geçmek için öğrenciler okul tarafından çok zorlanmıştı. Mağduriyetlerini dile getiren öğrenciler için YÖK böyle bir karar aldı.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.