Uçuğa Ne İyi Gelir?

Uçuk, genel olarak dudakta, çenede ve çoğunlukla dudakta çıkan ağrıl yaralardır. Uçuğun ilk dönemleri çok ağrılı ve kişiye oldukça rahatsızlık veren bir durumdur. Uçuk nasıl tedavi edilir sorusunun cevabına geçmeden önce uçuğun nasıl oluştuğu ile ilgili bilgiler ile anlatılmalıdır.

Uçuk Nasıl Oluşur? 

Uçuk, herpes virüsü nedeniyle çıkan iltihaplı yaradır. Uçuk, kurumuş ve üzeri kabuk bağlamış ise bulaşıcılığı azalır. Bunun tam tersi eğer uçuktan iltihaplı bir sıvı akıyorsa bu oldukça bulaşıcı bir durum demektir.

Ciltte temas sebebiyle yayılması çok kolay olan uçuklar, yorgunluk, ateş, fazla güneşte kalma gibi olaylar da virüsü yeniden aktif hale getirerek, uçuğun oluşmasını sağlarlar. Uçuk nasıl tedavi edilir konusu çok önemlidir. Evde doğal yöntemlerle biraz da olsa uçuğun ilerleme hızı durdurulabilir.

Uçuğun Geçmesi İçin Neler Yapılabilir? 

Herpes virüsü adı verilen ve uçuğa sebep olan iltihaplı yara, vücutta oluştuktan sonra hemen iyileşmesi mümkün olmayacaktır. Ancak uygulanacak bazı yöntemler ile uçuğun çok ağrılı geçmesi önlenecektir.

Temizleyici Jeller: Temizleyici jeller virüsleri öldürmeye yarayan dezenfektanlardır. Bu sebeple bir pamuğa dökülen jel ile uçuk üzerine hafif basılır. Temizleyici jeller, yaranın çabuk kurumasına ve hızla iyileşmesini sağlar.

Doğal Yağ Olan Çay Ağacı Yağı Uygulanır

Uçuk nasıl tedavi edilir sorusunda iyi gelen bir ürün de çay ağacı yağıdır. Doğal bir yağ olan çay ağacı yağı, antiseptik özelliğe sahiptir. Kulak çubuğuna birazcık yağ damlatıp, uçuğun üzerine hafif basılır. Antibiyotik özelliği bulunan yağ sayesinde uçuk kısa sürede kurur ve iyileşmeye başlar.

Nane Yağı İle Tedavi: Nane yağında bulunan antiviral bileşenler ile uçuk kısa sürede iyileşecektir. Yine bir kulak çubuğu yardımı ile yağ, uçuğa sürülür.

Ayrıca bu doğal yöntemlerin yanı sıra piyasada satılan  uçuk kremleri de vardır. Uçuğun durumuna göre kişiler bu yöntemlerden faydalı olanı uygulamalıdır.

 

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.