Türk Kahvesi Peeling

Peeling, derinin ölü hücrelerden arınması ve siyah noktaların yok edilerek pürüzsüz bir görünüm elde edilmesi için yapılan bakımlardan biridir. Özellikle siyah noktalar için yapılan peelinglerin başında ise Türk kahvesi geliyor. Cildi ölü deriden arındırarak canlı bir görünüm kazandıran Türk kahvesi telvesinin mucizeleri zeytinyağı ile birleşince ikiye katlanıyor.

Telvesiyle yapılacak olan Türk kahvesi peeling, günlük cilt temizliğinde kullanılabileceği gibi haftalık bakım rutinine de eklenebilir. Cildi sağlıklı hale getirmek ve daha sağlıklı bir görünüm kazandırmak için yapılabilen en masrafsız ve kolay bakımların arasındadır.

Türk Kahvesi Peeling Nasıl Yapılır?

 

Bu peeling uygulamasını yapabilmek için ilk olarak içilen kahvenin telvesi 1 yemek kaşığı alınarak içerisine 1 tatlı kaşığı zeytinyağı eklenir. Daha sonra elde edilen karışım parmak uçları yardımıyla göz çevresi hariç olmak üzere dairesel masaj hareketleriyle tüm yüze uygulanır. 10 dakika bekletildikten sonra soğuk su ile yıkanır.

Kahve peeling çok kuru ve hassas ciltlerde haftada 1 kez kullanılabilirken yağlı ciltlerde 2 kez kullanılabilir. Doğal bir peeling olan Türk kahvesi peeling yalnızca yüz için değil duşta tüm vücuda da uygulanabilir. Bunun için içtiğiniz kahvenin telvesini dolapta saklayarak duş alacağınız zaman tüm vücudunuza kese yardımıyla sürebilirsiniz.

Cildi temizleme ve yenileme yöntemi olarak kullanılan bu peeling tarifinin evde masrafsız şekilde hazırlanabilmesi ve kolayca uygulanabilmesi sayesinde birçok ünlü de bu tarifi öneriyor. Ayrıca cilt üzerindeki etkilerine bakıldığında düzenli kullanımda çok olumlu sonuçlar verdiği görülüyor.

Kahvenin Cilde Faydaları

Türk kahvesi peeling cilde birçok faydası bulunan bir bakımdır. Kahvenin içerisinde bulunan kafein sayesinde ciltteki kan dolaşımını hızlandırır. Göz altı morlukları ve şişkinlerine de iyi gelen kahve, gözeneklerin açılmasına, cildin kirlerden ve ölü deriden arınmasını sağlıyor. Gözenekleri temizleyen kahve peeling aynı zamanda bu gözenekleri sıkılaştırmada da önemli rol oynuyor. Cildin canlı ve parlak görünmesine de katkıda bulunarak kırışıklıkların da önüne geçiyor. Ayrıca ciltteki kızarıklıkların geçirilmesini de sağlıyor.

Kahveden yalnızca peeling değil, maske de elde edebilirsiniz. Yüzünüzün kuruluğuna göre kullanacağınız kahve maskesi için 1 tatlı kaşığı telve, 1 tatlı kaşığı limon suyu ve 1 yemek kaşığı yoğurt yeterli oluyor. Karıştırdığınız karışımı dairesel hareketler ile yüzünüze sürerek 15 dakika beklettikten sonra soğuk suya yıkayabilirsiniz.

Hem peeling için hem de maske için önemli olan şey soğuk suyla yıkanmasıdır. Soğuk su gözenekleri sıkılaştırarak içlerine kir ve yağ birikmesini engeller. Böylece yaptığınız bakımın etkisini kalıcı yapabilirsiniz.

Türk Kahvesi Peeling Nasıl Uygulanır?

Hazırladığımız peeling malzemesini içeriği ne olursa olsun masaj yapar gibi sürmek önemlidir. Peeling, gözeneklere girmeli ve buraları temizlemelidir. Özellikle siyah noktaların yoğun bulunduğu yerleri peeling ile ovar gibi yedirmeniz buradaki siyah noktaların yumuşamasına ve daha kolay çıkmasına yardımcı olacaktır.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.