Robe de Chambre

Kelime yabancı olsa da aslında ülkemizde bir kesim tarafından giyilen bilinen bir kıyafettir. Genelde erkekler tarafından tercih edilse de, bayanlar için de modeller vardır. Bayanların bir kısmı da robdöşambr kıyafetini giyerler. Kelime Fransızcadan dilimize geçer ve anlamı evde giyilendir. Kısaca sabahlık da diyebiliriz.

Bornoza benzeyen yapısı ile robdöşambr oldukça rahat bir kıyafettir. Her ne kadar ülkemizde bornoz zannedilse de, aslında özel bir sabahlık kıyafetidir.

Robdöşambr Özellikleri

Özel kumaş türlerinden üretilir. Saten ve ipek kumaşı bu kumaşlar arasındadır. Diz kapağının altına kadar uzanan etek boyu ile sınırlıdır. Bu özelliği ile altına pijama ya da pantolon giyilebilir.

robe de chambre

robe de chambre

Avrupa ülkelerinde oldukça rağbet gören bu kıyafet, ülkemizde de belli bir kesim tarafından giyilir.

Bel kısmında harici olarak bulunan bir kuşağa sahiptir. Ön kısımlarında sağlı sollu iki adet cep kısmı bulunur.

Tek parça halinde üst kısmı olabildiği gibi, alt kısmında pijaması ile beraber de satılır. Set halinde satılan ürünler birkaç parçadan oluşur. Bu parçalar; robdöşambr, alt pijaması ve üst pijama setinden oluşur.

İstenirse harici olarak, alt ve üst pijama seti ayrı olarak alınabilir. Ancak bütünlüğün ve setin bozulmaması açısından, takım halinde alınması daha iyi olur.

Genel olarak zengin bir kesime hitap etse de, ortalama olarak 150–300 TL arasında değişen fiyatları ile aslında birçok kesimin giyebileceği rahat bir kıyafet setidir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.