Online Alışverişin Güvenliği

Online alışverişin güvenliği günümüzde e ticaret sitelerinin artmasıyla merak konusu oldu. Bulaşıcı hastalığın da baş göstermesiyle alışverişlerin online olarak yapılması çok fazla tercih edilir bir durum olmuştur. Bu durum en fazla e ticaret sitelerini memnun etmiştir ancak mal ve hizmet kullanıcıları alışveriş yaparken girdikleri sitenin güvenirliğinden emin olamayabiliyorlar.

Gıdadan kozmetiğe, giyimden yedek parçaya kadar hemen hemen her kategoride mal ve hizmete erişebileceğiniz internet sitelerinden alışveriş yaparken bilinen ve uzun yıllardır bu işi yapan sitelere güvenmeniz doğru olacaktır. Güvenilir bir platform arıyorsanız eğer dijital pazaryerlerine ağırlık verebilir  ve sipariş vermeden önce kullanıcı yorumlarına göz gezdirmelisiniz.

Online Alışveriş Yapmak Güvenli Midir?

Günümüzde birçok kişi mağazaları gezmek yerine online alışverişi tercih ediyor. Bazen normal mağazalarından çok daha ucuz fiyatlara ürün satıldığı bile oluyor. İnternete özel kampanyalar ve indirimler de online alışverişin önem kazanmasıyla artıyor. İnternet üzerinden alışveriş yaparken kullanıcılar en çok endişelendiği konu ise kredi kartları bilgilerini girmelidir.

Güvenli ve her zaman alışveriş yaptığınız bir sitede güvenlik problemi yaşamazsınız. Ancak bilinmeyen sitelerden yapılan alışverişlerde kredi kartınızın sizden izinsiz olarak kullanılmasına sebep olabilirsiniz. Bu yüzden her girilen siteye kart bilgileri girilmemelidir.

Online Alışveriş Sitelerinin Güvenlik Açığı Var Mıdır?

Online alışverişin güvenliği tüketicileri endişelendiren bir durumdur. Dolandırıcılığın ve siber suçların arttığı günümüzde kişiler bazı sitelere üye olarak kart bilgilerini giriyorlar. Kartlar cihaz üzerinden kaydedildiğinde çift yönlü doğrulama istemeyebiliyor.

Yani kartınızdan olan her para çıkışında size SMS gelmiyor, direkt olarak para çekiliyor. Bu durumlarda güvenlik açığı olarak görülüyor. Ayrıca cihazınıza başkasının girmesi durumunda da giren kişinin rahatça kartınızla alışveriş yapabileceği anlamına geliyor. Alışveriş sitelerinin kart bilgilerini kaydetmesi tüketiciler için bir güvenlik problemi haline geliyor.

Online Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Online alışverişin güvenliği sağlanabilmesi için, bilinen ve herkesin kullandığı sitelerden alışveriş yapmak gerekir. Sitelerin güvenli olduğunu anlamak için bir diğer yapacağınız şey de geçerli sertifikalarının olup olmadığına bakmaktır. Aynı zamanda bazı siteler, istediğiniz üründen farklı bir ürün gönderiyor veya hiç göndermiyor.

Özellikle sosyal medya üzerinden satış yapan yerlerde bu duruma çok rastlanıyor. Ucuz fiyatlarla tüketicileri ağlarına düşüren dolandırıcıların tezgahına düşmemek için takipçisi az olan veya ürünlerinde kullanıcı yorumu bulunmayan sitelerden ve hesaplardan uzak durmalısınız.

Online alışveriş sitelerine güvenebilmenin tek yolu kullanıcı yorumlarıdır. Gerçek kullanıcılardan gelen olumlu yorumlar sonucunda o siteyi tercih etmeye karar verebilirsiniz. Ancak bazı siteler sizi yanıltmak için bot olan kullanıcı hesaplarından yorum atabiliyorlar. Yorum sayısının az olması da buna bir kanıt olabilir. En güvenli alışverişleri bilinen pazaryeri sitelerinden veya bilinen markaların web sitelerinden yapabilirsiniz. Kart şifrenizi girerken cihaza kaydetmemeli ve güvenlik için iki faktörlü doğrulamayı aktif etmelisiniz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.