Makyaj Malzemeleri Nelerdir?

Makyaj yapmak, kadınlar için günlük rutinlerden biridir. Cildimiz çevreden gelen birçok olumsuz etkiye maruz kalarak pürüzler oluşturabilir. Sivilce, siyah nokta, çizgiler ve kırışıklıklar gibi birçok cilt sorunundan kurtulmak için farklı yollara başvururuz. Bakımlar, kremler, serumlar ve daha birçok yolu vardır. Ancak cilt problemleri, uzun sürede iyileşme gösterir.

Bu yüzden kadınlar makyaj yapma ihtiyacı hissederler. Ciltteki sorunları kapatmak ve daha sağlıklı bir görünüme kavuşturmak için makyaj yaparlar. Makyaj yapmak için bilinmesi gereken ilk şey ise makyaj malzemeleri nelerdir sorusunun cevabı olacaktır.

En Çok Kullanılan Makyaj Malzemeleri

Makyaj yapmaya başlamadan önce doğru malzemeler seçilmelidir. Cilt tipine göre değişebilen bu malzemeler aynı zamanda tarzınıza göre de değişir. Yüz şeklinize en iyi olarak kullanacağınız malzemeler için kararınızı doğru vermelisiniz. En çok kullanılan makyaj malzemeleri fondöten, ruj, rimel, eyeliner ve allıktır diyebiliriz. Bunlar temel makyaj malzemeleridir ve normal bir makyajda kullanılması gereken kozmetik ürünlerdir.

Ancak buna ek olarak kullanılabilecek birçok makyaj malzemesi daha vardır. Kontür, aydınlatıcı, highlighter, gözaltı kapatıcısı, göz kalemi, dudak kalemi ve daha birçok malzeme makyaj yaparken kullanılabilir. Ancak bunlar herkesin kullandığı malzemeler değildir. Örneğin mat ruj kullanıyorsanız veya dudak çizgileriniz belirginse dudak kalemi kullanmayabilirsiniz. Eyeliner kullanan kişiler de genellikle göz kalemi kullanmayı tercih etmezler. Bunun gibi istek ve ihtiyaçlarınıza göre makyaj malzemelerinizi seçebilirsiniz.

Makyaj Nasıl Yapılır?

Makyaj malzemeleri nelerdir sorusunun cevabını verdikten sonra makyajın nasıl yapılacağını öğrenmeniz gerekir. Makyaja başlamadan önce yapılması gereken ilk şey cildin temizlenmesidir. Daha sonra kullanacağınız malzemeleri önünüze koyarak göz makyajından başlayabilirsiniz. İlk olarak göz altı kapatıcısı kullanıyorsanız bunu sürmeli ve daha sonra far sürmeye geçmelisiniz. Far rengini seçerken makyajı nerede kullanacağınız önemlidir.

Günlük bir makyaj ise toprak tonları daha uygun olurken gece bir yere gidiyorsanız daha siyah tonlar veya daha pigmentli farları kullanabilirsiniz. Daha sonra rimelinizi sürerek göz makyajınızı tamamlayabilirsiniz. Yüz makyajınıza geçtiğinizde cildinize fondöten uygulamadan önce baz veya nemlendirici sürmelisiniz. Sonrasında cilt tonunuza uygun olan fondöteni uygulayarak ruj sürmeye geçebilirsiniz.

Makyaj Yapmanın İpuçları

Makyaj yapmanın birçok ipucu ve tekniği vardır. Başarılı bir makyaj için makyaj malzemeleri nelerdir sorusunun cevabı bilinmelidir. Daha sonra bilmeniz gereken şey ise makyajı nasıl yapmanız gerektiğidir. Gözünüzün şekline göre süreceğiniz eyelinerden yüz şeklinize göre yapacağınız kontüre kadar her işlem size özeldir.

Herkesin yüz tipine yakışan makyaj farklıdır. Bu yüzden kendinizi iyi tanımalı ve deneyerek neyin daha çok yakıştığını bilmelisiniz. Far rengi seçimi yaparken de cilt tonu önemlidir. Esmer bir tene sahipseniz pembe tondaki farlar çok uyumlu duracaktır. Yine aynı şekilde kullanacağınız allık da daha kahve tonlarda olursa daha parlak ve canlı bir makyaj elde edebilirsiniz.

 

 

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.