Kil Maskesi Nasıl Yapılır?

Cildimiz için pek çok faydası bulunan kil maskesini yapay olarak almak yerine evde doğal yollarla yapmak daha etkili olacaktır. Kil maskeleri, malzemelerine göre çeşitlere ayrılır. En bilinenlerinden birisi, ballı kil maskesidir. Ballı kil maskesi, 2 yemek kaşığı kil ve 4-5 yemek kaşığı suyun birleşimiyle elde edilir. Yüzden akmayacak kıvama gelene kadar karıştırılır ve daha sonra bal eklenip tekrar karıştırılır. Yüze sürüp beklettikten sonra ılık suyla yıkanır. Limonlu kil maskesi ise, iki yemek kaşığı kilin 4 yemek kaşığı suda eritilmesiyle elde edilir. Daha sonra içine, birkaç damla limon suyu eklenir. Kıvamı koyulaşana kadar karıştırılır ve yüzde kuruduktan sonra ılık suyla yıkanır. Bir diğer kil maskesi türü olan nane yağlı kil maskesi ise özellikle sivilceli ciltler için uygundur. 2 yemek kaşığı kil, 4-5 yemek kaşığı su ve üç damla nane yağının karışımıyla elde edilir. Koyu bir kıvam elde edildikten sonra yüze sürülür. Kuruduktan sonra ılık su ile durulanır.

Kil Maskesinin Faydaları

Kil maskesinin cilde sayısız faydası vardır. Öncelikle siyah nokta ve sivilcelerden kurtulmak için kil maskesi en etkili çözümlerden birisidir. Bunun yanında gözenekleri de sıkılaştırır. Ayrıca birçok mineral içerdiğinden dolayı cilde canlılık ve renk verir. Cilt yanıklarının olumsuz etkilerini azaltır. Cildin fazla yağını alarak nem dengesini korur. Ciltte oluşan kirleri derinlemesine temizler. Lekelerle savaşır ve lekenin bulunduğu bölgedeki hücreleri yeniler. Cildin yanı sıra saçlar için de oldukça faydalıdır. Saçların daha sağlıklı uzamasını sağlar. Kan dolaşımını hızlandırdığından dolayı cilt daha diri ve genç görünür. Ayrıca ölü deriden arınmamızı sağlar ve cilde yoğun bir bakım yapar. Magnezyum ve kalsiyum içerdiğinde dolayı ellerde, kollarda, dizlerde ve ayaklarda da kullanılabilir. Bu bölgelerdeki derinin ölü deriden arınmasını sağlar. Cildin ihtiyaç duyduğu nemi sağlar ve daha pürüzsüz bir görünüm kazanılmasına yardımcı olur.

Kil Maskesi Ciltte Kaç Dakika Bekletilir?

Kil maskesi konusunda en çok merak edilenlerden birisi de ciltte kaç dakika bekletileceğidir. Eğer kil maskesinin içerisine başka herhangi bir madde ilave edilmediyse bekleme süresi ortalama 15 dakikadır. Fakat unutulmamalıdır ki, bu süre açık havada daha kısa olacaktır. Çünkü kil hava ile temas edildiğinde daha hızlı kurur.

Kil Maskesini Her Gün Yapmak Doğru Mudur?

Kil maskesinin ne kadar süre aralıklarla yapıldığı da oldukça önemlidir. İnsanlar kil maskesini temizleme jelleri gibi her gün uygulamaya kalkabilir. Ancak bu doğru bir durum değildir. Özellikle cilt bakım, uzmanları bunun çok yanlış olduğunu savunur ve kil maskesinin haftada bir kere uygulanması gerektiğini belirtir. Kil maskesi her gün uygulanırsa cildi tahriş edebilir ve çok fazla kurutabilir. Bu da daha ciddi cilt sorunlarına yol açabilir. Bu nedenlerle kil maskesini haftada bir kez uygulamak en doğrusudur.

Kil Maskesi Ne Zaman Yapılır?

Kil maskesinin cildin çok yağlandığı, hava almadığı, siyah noktaların arttığı dönemlerde uygulanması çok doğru olacaktır. Özellikle iş yeri gibi kapalı ve kalabalık ortamlarda cildin yağlanması artabilir ve cilt hava almaz. Bu ortamlardan ayrıldıktan sonra, gün içinde istenildiği zamanda kil maskesi uygulanabilir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.