Hat Sanatı Nasıl Yapılır?

Hat sanatı, Arap harflerden yardım alarak dikkat çekici bir tasarım yapılır. Hat sanatı ile yapılan desenli güzel yazılar ilk kez Osmanlı döneminde fark edilmiş ve günümüzde kadar gelmiştir. Hat sanatında usta çırak ilişkisi vardır ve han, cami, medrese gibi yerlerde hat sanatı ile süslenen ve o dönemi sembolize eden desenler vardır.

Yapıldığı dönemin özelliklerini taşıyan bu sanat Osmanlı’da çok popülerdi ve gözde bir sanattı. Osmanlı dışında diğer bölgelerde gelişmesinin sebebi de Arap harfleriydi. Arap harflerinin başka bölgelerde gelişmesiyle hat sanatı da gelişme gösteriyor. 6. yüzyıl ile 10. yüzyıl arasında ortaya çıkmış ve bu işle uğraşan kişilere hattat denilmiştir.

Hat Sanatı Nedir?

Günümüzde hat sanatı görsel şölen yaratmak amacıyla yapılır. Hat sembolleri ile eskiden yazılar yazıldığı görülse de şu an yazışmalarda hat sanatı kullanımı önemini yitirmiştir. Hat sanatı aynı zamanda tarihler boyunca bulunduğu coğrafya ve kültürden etkilenmiştir ancak çok geniş coğrafyalarda görülememiştir.

Hat sanatı ile yazılan yazıları her hattattın okuyamamasının sebebi coğrafya ve kültüre göre farklılık gösteren yazma şekillerdir. Hat sanatının günümüzde sadece görsellik amacıyla kullanılması da bu karmaşıklığı ortadan kaldırmıştır. Osmanlı döneminin en gösterişli zamanlarında yaşamış olan hat sanatı kaligrafi olarak da bilinir.

Yok olma noktasına gelen bu sanatı hala öğrenmek isteyenler vardır. Hattatların çok fazla emek vermesi ve uğraşmasıyla ortaya çıkan hat çizimleri herkesi çok etkiler. Bu yüzden birçok kişi hat ile uğraşmak isteyebilir. Ancak günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle bu şekiller kolaylıkla çıkarılabiliyor. Yine de hobi olarak bu sanatla ilgilenmek isteyenler bir ustadan yardım alarak en güzel yazıları yazabilir.

Hat Sanatı Nasıl Yapılır?

Hat sanatı yapma uğraş isteyen bir iştir. Arap harfleri ile yapılan sanatta, hattat olan kişi kafasında herhangi bir şey canlandırarak bunu Arap harfleri ile yazıya döker. Hat sanatında ilk yapılması gereken şey hattatın kafasında bir şey hayal etmesi ve harfleri kafasında tasarlamasıdır. Harfleri kâğıda dökerken de kendi zevkini göz önünde bulundurur. Hat sanatı yapma için yazı türlerini bilmenin yanında gerekli malzemeleri de edinmek gerekir.

Hat sanatının farklı çeşitleri vardır ve hepsinde harflerin yazılış şekilleri farklıdır. Bunlar Arap hat sanatı, Çin hat sanatı, İslami hat sanatı, batı hat sanatı ve pers hat sanatıdır.

Hat Sanatı Nerede Kullanılır?

Hat sanatı matbaa bulunmada önce resmi yazışmalarda kullanılırdı. Matbaanın bulunmasıyla yalnızca görsellik amacıyla yapılan bir dekor haline gelen hat sanatı, evlerde görsellik amacıyla kullanılıyor. Cami kapılarındaki isimlerde, eski kervansaraylar üzerindeki işlemelerde de hat sanatına rastlamak mümkün. Günümüze kadar gelen Osmanlı eserlerinde de görebiliriz. Bu eserler özellikle cami, kervansaray, hamam ve mineralerdir. Eserler üzerinde süsleme amacıyla kullanılan hat sanatı yapma birçok kişi tarafından isteniyor.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.