Güzel El Yazısı Yazma

Yazı yazmak düşüncelerin kâğıda aktarılmasından ziyade süsleme unsuru olarak da nitelendirilebilir. El yazısını etkileyici hale getirebilmek ve yaratıcı olabilmek için güzel el yazısı yazma tekniklerini öğrenmek gerekiyor. Bunun için kullanılabilecek farklı teknikler bulunuyor.

Yazı Teknikleri

Kesik uçla yazı denen teknikte etkileyici bir yazı ortaya çıkar. Burada kullanılan kalemler kesik uçludur ve küt kesimli olan bu kalemin bir tarafı kalınken diğer tarafı incedir. Kalemin nasıl tutulduğuna da bağlı olarak ince çizgiler çekilerek güzel yazılar ortaya çıkabilir. Bir diğer teknik ise yuvarlak uçla yazı yazmaktır. Burada kullanılan kalemin ucu yuvarlak şekildedir.

Tükenmez kalem ve kurşun kalem, fineliner kalem, keçeli kalem gibi birçok kalemin ucu bu şekildedir. Ancak uç kalınlıkları farklılık gösterir. Ucu yuvarlak olan kalemlerin tutuşu önemli değildir. Nasıl tutarsanız tutun çizilen çizgi hep aynı şekilde ortaya çıkar. Uzun metinlerin yazılmasında bu tür kalemler kullanılabilir.

Nasıl Kullanılır?

Güzel el yazısı yazma için kullanılan tekniklerde dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Kesik uçlu kalemlerle yazılacak yazılarda kesik ucun açısı önemlidir. Yazının etkileyici olabilmesi buna bağlıdır. Kalem ucunu kâğıtta oluşturduğu açı değişmemeli ve doğru olmalıdır. Kesik uç kâğıdın üzerindeki temel çizgilere yatay veya düşey fark etmeden 45 derecelik açı oluşturmalıdır. Bu açı harfleri yazarken de değişmemelidir. Kaligrafi uzmanları kalem ve elin açı pozisyonu doğru olmalı ve birbirine açılanmış gibi olması gerektiğini söylüyorlar.

Açıdan ziyade harflerin orantıları da güzel el yazısı yazma için önemlidir. Kesik uç kullanılırsa çizgilerin kalınlığı ve harflerin boy orantısı gözetilir. Orantının dengeli olması için küçük harf boyu olarak kalemin uç kısmıyla üst üste yapılacak olan beş karenin yükseklik seviyesi kadar belirlenebilir. Yani “y” harfi bu boyutu geçmemelidir. Bu yüzden kesik uçlarda geniş kalem kullanılırken harfler daha büyük, dar uçlar kullanılırsa harfler daha küçük olacaktır.

Stillere Göre El Yazısı

Serbest el yazısına bakıldığında, kişisel el yazısını geliştirmek için de yapılacak şeyler vardır. El yazısına kaligrafik finişler katabilmek için yazı tarzı, harflerin birbirine mesafesi, yükseklikleri önemlidir. Harfleri yazarken farklı yazı tarzları kullanılarak farkı bir yazı tipi ortaya çıkarılabilir. Matbaa küçük harflerini kullanabilir veya daha süslü yazılar yazabilirsiniz. Harflerin birbirine olan mesafesi de genişletildiğinde daha estetik bir görünüm kazandırılabilir.

Yalnızca harflerin aralarına bağlantı çizgileri çizerek bu mesafe yakalanabilir. Harflerin yükseklikleri de yine yazının güzel olması için bir diğer önemli şeydir. Yazılan bir harfin boyunu uzatmak için harfler daha ince ve birbirine daha yakın yazılmalıdır. Tersi yapıldığında geniş yapılı bir görünüm olacaktır. Yükseklikte yapılan değişiklikler özel bir yazı tipi ortaya çıkarır. Çok kısa boylarda yazılan harflerde ise aralardaki mesafe daha geniş tutulmalı ve okunuşu kolaylaştırılmalıdır.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.